איזה עלויות צריך לקחת בחשבון בבניית בית

מאת: Eyal Geluda    פורסם ב:03.01.2013

לפני בניית בית חלומותיכם רצוי לבצע חישוב עלויות מקדימות, כל זאת על מנת שתוכלו להיכנס לבית לאחר בנייתו מבלי להיות מרוששים לגמרי.

 

כיום כל אדם אשר עומד בפני תהליך חשוב של בניית בית, חייב לחשב את עלויות הבנייה על מנת שיבצע היערכות מוקדמת מבחינה כלכלית. כאשר אומדים עלויות בניית בית לוקחים בחשבון גורמים רבים כמו חומרי גלם, אישורים, בעלי מקצוע ועוד גורמים משתנים תוך כדי הליך הבנייה.

 

עלויות בסיסיות
מדובר בעלויות הנוגעות למבנה השלד ולקרקע  אשר מתחתיו.  כאמור השלב הראשוני נוגע לאישורים. חובה להצטייד באישורים הרלוונטיים למניעת מצבי אי נעימות בכל הליך הבנייה. יש להבין כי עלויות האישורים משתנות מעת לעת ובאזורים שונים בארץ. עלויות בניית שלד מתומחר לפי מטרים רבועים. כמובן שיש לקחת בחשבון סטייה של עד 20% להוצאות לא צפויות.

 
הוצאות בנייה
שלב זה קשה ביותר לצפייה מראש מאחר והוא כפוף לשינויים ותהפוכות. אתם עושים עסקאות עם בעלי מקצוע, ספקים של חומרים ויש לשים לב להבדלים בהוצאות. ההבדלים נובעים מאיכות בניה, קבלנים שונים אל מול גודל הבית. היכולת שלכם לניהול משא ומתן עומדת על הפרק. ככל שתצליחו להתמקח תוכלו להוריד במחיר. קחו בחשבון את מחירי השוק המשתנים וחשבו את התכנון המקורי. במקביל יש לקחת בחשבון הוצאות המתווספות סמוך לסיום הבנייה כמו תקשורת, ציוד תאורה, צנרת השקיה, מדרכות, העברות רהיטים, גדרות ועוד.

 

מסים ותשלומים
חשוב לבדוק האם קיים על הקרקע שעליו נבנה הבית היטל השבחה. את אותו היטל גובים מהמוכר בזמן העברת בעלות על הקרקע או מהיזם לפני בניית המבנה. במידה וחייבו אתכם בהיטל השבחה יש באפשרותכם להיעזר בשמאי מכריע. שימו לב כי מס הרכישה הוא בשווי של בערך 5% מהעסקה, יש לשלם שכר טרחה לעו"ד עד 2% משווי העסקה, מעצב פנים יקבל עד 6% משווי העסקה. היטל השבחה נובע מעליית ערך הקרקע.

Comments are closed.